:: Pradžia
:: Analizai
:: Auksinės varpos
:: Bybio dainos
:: Blevyzgos
:: Kalbos pirtelė
:: Kempinligė
:: Klizma
:: Šūdų malūnas
:: Distrofikų arena
:: Nuorodos
:: Kontaktai

Boba su smegenais tinka į žmonas, o visos kitos tik seksui


Blevyzgos.lt

Keiksmažodžiai padeda nugalėti nepilnavertiškumą

Anglų, rusų, lenkų, ispanų leidėjai jau keletas dešimtmečių nevengia leisti „slengo“ žodynų. Ir niekas pernelyg nesibaimina, kad tokie žodynai gali pakenkti “tautos”, o ypač jaunimo moralei. Pasirodo, slengo žodynai yra gana paklausūs rinkoje.

Lietuvoje kol kas ar tai dėl baimės būti apkaltintais nešvankumu, ar dėl kalbos ypatumo kol kas nėra nei vieno “slengo” ar keiksmažodžių žodyno. Tiesa, prieš keletą metų “Vilspos” spaustuvė atliko vienos Rusijos leidyklos užsakymą - dideliu tiražu spausdino keiksmažodžių žodyną. Visas jo tiražas “iškeliavo” į Rusiją. Tarkime, Rusijoje net sovietmečiu buvo išleistas kalėjimų slengo žodynas bei tatuiruočių reikšmių “žodynas”. Lietuvoje bibliofilai taip pat turi savo fonduose sukaupę tokių žodynų, tačiau jie pirkti ne tėvynėje.

Netgi mūsų filmų vertėjai vengia į lietuvių kalbą versti “riebesnius” angliškus, rusiškus ar kitokius keiksmažodžius. Rašytojas Markas Zingeris sako, kad galima keiktis rafinuotai, o galima plūstis “chamiškai”. Šiandien lietuviai plūstasi tikrai nerafinuotai. Ekspresyvesnius keiksmažodžius lietuviai skolinasi daugiausia iš rusų, ima “populiarėti” ir vulgarios angliškos blevyzgos.

Kalbininkai jau ne vieną dešimtmetį siūlo lietuviams keiktis lietuviškai: “rupūžė”; “rupūžėlė rugienoj”; “rupūs miltai”; “žaltys”; “velniop”. Tačiau iš “siūlomųjų lietuviškų keiksmažodžių” kol kas prigijo tik: “šakės” ir “po paraliais”.

Psichoanalitikai pastebi, kad apie 90 proc. agresyvaus elgesio turinio sudaro ne fizinės jėgos panaudojimas, smurtavimas, o žodinė agresija - keiksmai. Specialistai pastebi, kad “užkietėjusius keikūnus” kamuoja vadinamasis Edipo kompleksas. Plūsdamiesi “užkietėję keikūnai” jaučiasi labiau pasitikintys savimi, “kietesni”. Paaugliai, pasak psichoanalitikų, ypač mergaitės keikiasi dėl to, kad nori atkreipti į save aplinkinių dėmesį. Berniukai, norėdami įrodyti esą suaugę, dažniau linkę girtis laimėjimais sekse arba kiek “pakėlė” per eilinį vakarėlį alkoholio.

Priklausomai nuo kultūrinių tradicijų kai kuriuose kraštuose griežtai draudžiama keikiantis vartoti žodį “motina”, “mama”, “tėvas”. Anglų, vokiečių keiksmažodžiai yra gana puritoniški. Dažnai lietuviai netgi
sako nesuprantą “angliško humoro”. Dar viena kultūrinė keikūnų grupė - “šventvagiai”. Būdami katalikais jie
nesidrovi keikiantis minėti Dievo vardo.

Riebesni pasakymai, beje, būdingi ir mūsų išrinktiesiems. Per ketvertą mėnesių naujojo parlamento nariai kol kas itin ekspresyviais žodžiais nesisvaidė. Tarkime, priešingai, nei 1992-1996 m. parlamente, kol kas nesigirdi žodelių: “ožiai”; “avinai”; “debilai”; “šizofrenikai”; “ligoniai” ir pan. Gal tik vadinamas gatvės politiku Laisvės sąjungos lyderis Vytautas Šustauskas išgarsėjo pomėgiu žurnalistus ir kitus nemėgiamus personažus vadinti “žąsinais”. Populiariausi naujojo tautos žiedo ketverių mėnesių darbe buvo žodelyčiai: “taip”; “aš”; “vynas”; “baimė”; “valdžios (daugumos) buldozeris”; “buldozerinė politika”; “protas”; “išminčius”; “kvailys”; “idiotas”; “tinginys”; “nesąmonė”; “nesvarbu”; “vagis”; “apgaulė”; “stumdyti”; “subjektyvus”; “senis”.

Štai, keletas praeitos kadencijos parlamentarų ir ministrų perliukų:
Ūkio ministras Vincas Babilius: “Kas bandė “Kamčiatką”? Degtinė “Kamčiatka”, žinote, skirta buvusiam tarybiniam gėrovui”.
Seimo narys Aloyzas Sakalas: “Įstatymas - juk ne šuo, kurį šeimininkas tai atriša nuo grandinės, tai vėl pririša”.
Seimo narė, ekspremjerė Kazimiera Prunskienė: “Anot pono Algirdo Patacko, kirvis ir gaidys ant kaladės irgi reiškia bendradarbiavimą”.
Kultūros ministras Saulius Šaltenis: “Atsiranda galva, atsiranda talentas, ir yra kultūros namai”.
Seimo narys Saulius Pečeliūnas: “Man atrodo, kad apie tiesą jau mums kalbėti nusibodo”.
Seimo narys Julius Beinortas: “Aš manau, kad reikia pastatyti ausis ir klausytis”.

[Veidas 2001 sausio mėn. 25 d]

Lietuviškai English German

© 2004 (1999) Blevyzgos.lt | Visos teisės (tipo) saugomos